Do czego służy krystalizator laboratoryjny ?

Szkło laboratoryjne to gatunek szkła bardzo wysokiej jakości, które wyróżnia się wytrzymałością mechaniczną oraz wysoką odpornością na zmienne temperatury i działanie czynników chemicznych. Za szkło laboratoryjne uważa się także produkty, które są stosowane w trakcie analiz chemicznych czy prac naukowych odbywających się w laboratoriach. Tak więc w praktyce szło laboratoryjne to każdy wyrób stanowiący podstawowe wyposażenie każdego laboratorium. Do najpopularniejszych przyrządów zwanych szkłami laboratoryjnymi zalicza się zlewki, cylindry miarowe, pipety oraz krystalizatory.

Do czego służą współczesne krystalizatory laboratoryjne?

 

Krystalizatory laboratoryjne posiadają bardzo podobny kształt do zlewki, aczkolwiek stosunek jego wysokości do średnicy podstawy jest mniejszy. Obecnie na rynku występują krystalizatory z wylewką i bez wylewki. W dzisiejszych czasach naczynie to stosuje się przede wszystkim podczas przeprowadzenia krystalizacji. Zatem służy on jako zbiornik dla dużej ilości danej substancji, w której zachodzą różne procesy. Na przykład krystalizator laboratoryjny przydaje się w sytuacji, kiedy chcemy otrzymywać gazy nad wodą. Podobnie jak parownica świetni sprawdzi się on przy odparowywaniu rozpuszczalnika.

Rola krystalizatorów laboratoryjnych

Bez katalizatora laboratoryjnego nie mogą odbyć się żadne badania i doświadczenia w laboratoriach. Oczywiście katalizatory mają różne kształty oraz pojemności. Pomimo tego najważniejsze jest, aby były one wykonane z tworzyw o wysokiej jakości. Współczesne katalizatory laboratoryjne odgrywają bardzo ważną rolę w każdym laboratorium.