Różne właściwości globulek dopochwowych

Przeprowadzane od lat badania dowodzą zmian w zachowaniach seksualnych młodzieży. Zdecydowanie obniża się wiek inicjacji seksualnej. Kontakty płciowe z partnerami zaczynają już 15-latkowie. 58 % licealistów i 92 % studentów prowadzi regularne życie seksualne. Przy czym 34 % nastolatków uprawiających seks nie wiąże go z zaangażowaniem emocjonalnym.

Wiedza o antykoncepcji

Zachowania polskiej młodzieży nie odbiegają od zachowań ich rówieśników w innych krajach rozwiniętych. Niepokojąca jest jednak ich mała wiedza na temat seksualności człowieka i antykoncepcji. W polskich domach seks jest nadal tematem tabu i rodzice nie potrafią rozmawiać o nim z dziećmi. Wprowadzenie specjalnych zajęć w szkole także problemu nie rozwiązało (zajęcia nudne, na niskim poziomie). W tej sytuacji źródłem wiedzy o seksie i antykoncepcji stał się Internet. To on kształtuje także wzorce zachowań seksualnych.

Młodzież nie zna zagrożeń wynikających z wczesnego rozpoczęcia uprawiania seksu. Nie potrafi się przed nimi zabezpieczyć i ochronić. Młodzi ludzie nie wiedzą, że narażają się nie tylko na niechcianą ciążę, ale także na zarażenie wirusem HIV, chorobami wenerycznymi, infekcjami bakteryjnymi.

Znajomość metod antykoncepcyjnych jest bardzo mała i najczęściej ogranicza się do prezerwatywy. Nie wiedzą, że globulki dopochwowe mogą być o działaniu antykoncepcyjnym, leczniczym (przeciwgrzybiczne, przeciw bakteryjne) oraz regenerującym (przywracają właściwy skład śluzówki pochwy). Zaletą globulek dopochwowy jest ich dostępność i możliwość zakupu bez recepty.

Pożądaną zmianę zachowań seksualnych możemy uzyskać tylko poprzez propagowanie odpowiednich wzorców, zerwanie z tabu i reformę edukacji seksualnej w szkołach.