
Sposoby na rzucenie papierosów
Palenie papierosów jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu, a palacze, choć zwykle są tego świadomi, to nadal mają duże trudności, żeby pozbyć się nałogu. Co może nam pomóc w rzuceniu palenia?
Decyzja i akceptacja jej skutków
Jednym z najważniejszych elementów jest stanowcza decyzja i rozumienie skutków, jakie za sobą niesie. To normalne, że przez pierwsze dni, a nawet tygodnie będziemy bardzo rozdrażnieni, ponieważ nasz organizm domaga się nikotyny, do której został przyzwyczajony przez kilka lat. Należy być tego świadomym i poinformować najbliższe otoczenie, że możemy być wyjątkowo rozdrażnieni, a z pewnością znajdziemy wiele wsparcia.
Leki wspomagające rzucanie palenia
Jeśli paliliśmy kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat, to sama silna wolna raczej nie wystarczy. Na szczęście istnieje wiele środków pomagających w rzucaniu palenia, a na czele są plastry nicorette oraz gumy do żucia. Wymienione leki są na bazie nikotyny, więc skutecznie łagodzą głód nikotynowy palacza.
Jeśli kuracja za pomocą np. plastrów nicorette https://www.aptekagalen.pl/nicorette-plastry-25mg-16h-7szt-1-krok okaże się nieskuteczna, to możemy szukać pomocy specjalisty, który jeśli uzna, że to konieczne, to może przepisać nam mocniejsze leki na receptę.
Zrozumienie nawyków
Palenie zwykle towarzyszy aktywnościom takim jak, np. picie kawy, czy odpoczynkowi po jedzeniu. Dlatego też warto zapisywać, w jakich sytuacjach sięgamy po papierosa i poszukać innego rozproszenia do porannej kawy, czy po obiedzie. Warto pamiętać, że chęć zapalenia papierosa trwa zwykle 2-3 minuty i jeśli uda nam się rozproszyć, to powinno nam przejść, a im częściej z tym wygramy, tym łatwiej będzie nam rzucić, bo stanie się to nowym, zdrowym, nawykiem.