higiena jamy ustnej

Jak wygląda prawidłowa higiena i pielęgnacja jamy ustnej?

Stan uzębienia Polaków jest katastrofalny, o czym stale informują lekarze. Jest to związane nie tylko z kiepskiej jakości usługami dentystycznymi w ramach NFZ i kosztami opieki prywatnej. Największe znaczenie ma higiena jamy ustnej – a raczej jej brak czy niedostateczne dbanie o tę kwestię. A to dotyczy ogromnej części Polaków.

Systematyczne szczotkowanie

Podczas jedzenia na zębach odkładają się osady, szczotkowanie minimum dwa razy dziennie jest więc niezbędne. Jakość pasty jest przy tym mniej ważna niż sam fakt wykonywania tego zadania, choć duże znaczenie ma szczoteczka. Nie musi być to najnowszy model szczoteczki elektronicznej czy sonicznej, wystarczy manualna, ale trzeba ją wymieniać co kilka miesięcy, gdyż kiedy jest mocno zużyta, nie czyści zębów dobrze. Sprawdź ofertę apteka-familia.

higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej musi być kompletna!

Bardzo dużym problemem wśród Polaków jest tez niewiedza na temat zasadności stosowania innych produktów do higieny jamy ustnej niż szczoteczka i pasta. Niezbędne jest zwłaszcza nitkowanie zębów, czyli czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Bez tego zabiegu pielęgnacja jamy ustnej jest mało efektywna, gdyż to właśnie w tych zakamarkach szczególnie często rozwija się próchnica, jako że resztki jedzenia usunąć z tych miejsc jest bardzo trudno.
Godne polecenia jest też stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który usuwa wszelkie pozostałe bakterie, z jakimi nie poradziły sobie szczoteczka i pasta oraz nitka.
Tak przeprowadzana, prawidłowa higiena jamy ustnej w dużym stopniu chroni przed próchnicą, a także zapewnia komfort świeżego oddechu.