Opryszczka wargowa – jak ją leczyć?
Opryszczka wargowa nie tylko szpeci usta, lecz także jest bardzo bolesna. Jest ona wywoływana przez wirus HSV1 i objawia się swędzącą wysypką oraz bólem w okolicach ust. Jak skutecznie walczyć z opryszczką?
Jak objawia się opryszczka?
Opryszczka wargowa potocznie bardzo często nazywana jest “zimnem”, “skwarką” czy też “febrą”. Najczęściej atakuje ona błony śluzowe w okolicy ust, niemniej czasem pojawia się także w okolicy dziurek nosa.
W początkowej fazie tworzenia się opryszczki skóra jest mocno napięta, a następnie mocno swędzi oraz piecze. Po niedługim czasie na ustach pojawia się zaczerwienie, a następnie niewielkie grudki.Następnie dochodzi do wysiewu bolesnych pęcherzyków, które to są wypełnione płynem surowiczym. W okresie od sześciu do dziesięciu dni pęcherzyki pękają, a w ich miejscu tworzą się bolesne nadżerki.
Warto zawsze pamiętać o tym, że w płynie surowiczym znajdującym się w środku pęcherzyków znajdują się wirusy, zatem opryszczką można się zarazić w wyniku pocałunku lub używania z chorą osobą wspólnych naczyń i sztućców.
Jak skutecznie leczyć opryszczkę?
W celu skutecznego zwalczania opryszczki warto sięgnąć po sprawdzone na rynku preparaty przeciwwirusowe. W sytuacji gdy nie mamy w domu specjalnych środków, warto posmarować chore miejsce namoczoną w wodzie tabletką polopiryny.
Ponadto w aptekach dostępne są kremy, płyny do przemywania miejsc zmienionych oraz sztyfty do smarowania, które to warto nakładać na usta co dwie godziny.
W sytuacji, gdy dochodzi bakteryjnego nadkażenia opryszczki niezbędna jest maść na opryszczkę, z antybiotykami, która to jest dostępna tylko na receptę. Po tego typu maści na opryszczki trzeba zatem udać się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.