Bakterie w moczu – czy to jest groźne?
Zazwyczaj bakterie w moczu są oznaką infekcji układu moczowego. Ale nie zawsze. Mocz może w sposób naturalny zawierać niewielką liczbę bakterii. Znajdują się one w okolicach cewki moczowej i nie powodują zapalenia. Stają się jednak groźne dla zdrowia gdy przemieszczają się w górę układu w znacznej ilości. Zdarza się również, że obecność bakterii jest spowodowana niewłaściwym pobraniem moczu. Tak, więc pojawia się pytanie: czy należy się martwić bakteriami w moczu?
Jakie objawy
Obecność bakterii w moczu nie zawsze objawia się klinicznie. Wtedy mamy do czynienia z bakteriomoczem bezobjawowym. Typowymi objawami są natomiast:
- ból i pieczenie w okolicach cewki moczowej (szczególnie przy oddawaniu moczu),
- ciągłe parcie na mocz,
- ból podbrzusza,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- krew w moczu.
Do stwierdzenia obecności bakterii konieczne jest ogólne badanie moczu z posiewem. Jeśli badanie nie wykazuje obecności bakterii, a objawy nadal nie ustępują, nie oznacza to, że pacjent jest zdrowy. Są bakterie trudne do wykrycia przy standardowym badaniu moczu i wtedy lekarz powinien wdrożyć metody bardziej specjalistyczne.
Jakie przyczyny
Kobiety są bardziej narażone na obecność niepożądanych bakterii w moczu. Jest to spowodowane anatomią: cewka moczowa jest blisko pochwy i odbytu, skąd mogą pochodzić bakterie w moczu (https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/drogi-moczowe/zakazenia-drog-moczowych.html) powodujące stan zapalny. Oddawanie moczu bezpośrednio po stosunku jest zachowaniem zwiększającym ryzyko zakażenia bakteryjnego cewki. Kolejnym zagrożeniem jest kąpiel w publicznych zbiornikach wodnych. Nie należy również wstrzymywać oddawania moczu, gdyż jego zaleganie sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Wielokrotne cewnikowanie, a także utrzymywanie cewnika w pęcherzu przez długi czas może też skutkować bakteriomoczem.
Jak leczyć
Przypadek bezobjawowy wykrycia bakterii w moczu zasadniczo nie wymaga leczenia. Groźny jest jedynie dla kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko zakażenia płodu. Podstawowym orężem do walki z zakażeniem układu moczowego są antybiotyki. Poza tym, dobrze jest pić dużą ilość wody (2 litry na dzień), by przyspieszyć usunięcie niechcianych bakterii. Sok z żurawiny jest moczopędny, więc można go dodawać do wody. Istotne jest, by nie dopuszczać do zalegania zakażonego moczu w pęcherzu. Oczywiście, lecząc zakażenie, należy też w szczególny sposób zadbać o higienę okolic ujścia cewki moczowej.