Flora bakteryjna naszego przewodu pokarmowego pełni szczególną funkcję w zapewnieniu homeostazy naszego organizmu. Bakterie w naszym jelicie odpowiedzialne są między innymi za syntetyzowanie witamin takich jak witamina K i witamina B7, czyli biotyna, która jest szczególnie ważna w utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry, paznokci oraz włosów.
Biotyna — jakie są objawy jej niedoboru w organizmie?
Niedobór tej witaminy ujawnia się najczęściej po uporczywej kuracji antybiotykowej, ponieważ antybiotyki niszczy nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale również te kolonizujące nasze jelita i odpowiedzialne za syntezę wielu potrzebnych substancji i witamin.
Niedobór biotyny wiąże się z występowaniem takich objawów, jak: apatia, senność, zmęczenie, znużenie, rozdrażnienie, stany lękowe, halucynacje, depresja, stany psychotyczne i maniakalne, ale również bóle kostne i mięśniowe, zmiana zabarwienia naszej skóry (skóra staje się wówczas szarobiała), złuszczanie naskórka. Niedobór biotyny może również objawiać się wypadaniem włosów, uciążliwymi zmianami skórnymi, rozdwajaniem się naszych paznokci. Może nas spotkać również zapalenie spojówek i problemy ze wzrokiem.
Jak zwiększyć poziom biotyny w swoim organizmie? Candida support, suplement zawierający biotynę.
Aby zwiększyć przyjmowanie witaminy B7, możemy zdecydować się na przyjmowanie suplementu diety (na przykład popularny candida support) – wyjątkowa oferta, który znajdziemy w każdej aptece i sklepie ze zdrową żywnością. Jak dawkować takie substancje zawierające biotyną? Najlepiej aby tabletka zawierała 30 mikrogramów biotyny, ponieważ takie jest zapotrzebowanie na tę substancję u dorosłej, zdrowej kobiety. O dawkowanie możemy zawsze zapytać naszego lekarza rodzinnego lub zaprzyjaźnionego farmaceutę, udzielą nam oni profesjonalnej i pewnej porady medycznej.