Dygestorium laboratoryjne – czym jest i jak działa?

Dygestorium laboratoryjne, nazywane także laboratoryjnym wyciągiem, to rodzaj wentylacyjnego urządzenia, które ma na celu ograniczać narażenie na toksyczne albo niebezpieczne opary, pyły czy pary. Dygestoria ochraniają także przed potencjalną eksplozją czy też pożarem. Wyciągi laboratoryjne wykorzystywane są w laboratoriach analitycznych, biologicznych oraz chemicznych, jak również w przemysłowej produkcji.

Budowa dygestorium laboratoryjnego

W każdym spośród dygestorium zamontowana jest szyba przednia unoszona na wysokość regulowana tak, żeby możliwe było swobodne wkładanie rąk przy równoczesnym utrzymywaniu twarzy za szybą. Współcześni produkowane dygestoria wyposaża się także w przeciwpożarowe czujniki, sondy wykrywające toksyczne gazy, jak i dobrze zabezpieczone obszary celem korzystania z aparatury, która wrażliwa jest na drażniące opary.

Dygestorium laboratoryjne – rodzaje

Można wyróżnić dwa rodzaje dygestorium laboratoryjnych https://renggli.pl/pl/oferta/dygestoria-laboratoryjne/ – recyrkulacyine albo kanałowe. Sporą zaletą tych pierwszych będzie fakt, iż są łatwe do zamontowania i mobilne, ponieważ nie wymagają dodatkowego przewodu.

Zasada ich działania jest podobna – powietrze zasysane będzie z przedniej strony szafy i usuwane na zewnątrz laboratorium albo powietrze przepływa poprzez filtr i skierowane jest ponownie do pomieszczenia.

Wyciągi laboratoryjne, dostępne są na ogół w pięciu różnorodnych szerokościach: 2000, 1800, 1500, 1200 i 1000 mm. Ich głębokość będzie się wahać w zakresie 700-900 mm, zaś wysokość w granicach 1900-2700 mm. Dygestoria w standardowym wydaniu, pomieścić mogą od jednego do trzech laborantów.

Na rynku dostępne są także dygestoria z możliwością stałego zamontowania na blacie mające niezależną konstrukcję wykonaną ze stali nierdzewnej, co przedłuża ich trwałość.