Styl życia a płodność

Coraz częściej kobiety decydują się na pierwsze dziecko po trzydziestym roku życia. Przyszli rodzice są wtedy lepiej przygotowani do tej roli pod względem psychicznym czy materialnym, jednak nie należy zapominać, że bezproblemowe poczęcie dziecka i donoszenie ciąży zależy w dużej mierze od czynników fizycznych.

Choć ciąża jest stanem fizjologicznym i jako taka powinna przebiegać bez komplikacji, to współczesny styl życia często wpływa ujemnie na przebieg ciąży, a wcześniej – na płodność obojga partnerów. Stres, przede wszystkim stresująca praca, zaniedbywanie ćwiczeń fizycznych, niezbilansowana dieta, otyłość, palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu sprawiają, że wraz z wiekiem poziom płodności znacząco spada.

Nikt oczywiście nie mówi, że planowania powiększenia rodziny wymusza na przyszłych rodzicach rzucenie siedzącej pracy, ale są rzeczy, które stosunkowo prosto możemy dodać do naszej rutyny, a zwiększą szanse na posiadanie dziecka. Jeśli nie masz czasu na codzienne przygotowywanie posiłków według wyśrubowanych kryteriów, wystarczy zacząć zażywać odpowiednio dobrany suplement diety, na przykład Proxeed Women https://www.aptekagalen.pl/proxeed-women-30sasz-x-6g. W skład Proxeedu Women wchodzą witaminy i minerały, które mają dodatni wpływ na kobiecą płodność. Ćwiczenia też nie muszą być katorgą – wystarczy wychodzić pobiegać dwa razy w tygodniu albo zapisać się na zajęcia z jogi, żeby nasz organizm zaczął sprawniej funkcjonować.

Bardzo często w przypadku trudności z zajściem w ciążę skupiamy się na kwestii płodności kobiety, podczas gdy należy pamiętać, że problem może leżeć również po stronie mężczyzny lub dotyczyć obojga partnerów.