regeneracja stawów

Jaki lek na odbudowę chrząstki stawowej?

Czy osobie młodej może być potrzebny lek na odbudowę chrząstki stawowej? To możliwe. Chrząstka stawowa występuje w każdym stawie u człowieka. Wraz z płynem stawowym ma za zadanie ochronę stawów – to właśnie dzięki chrząstce i płynowi kości odpowiednio ślizgają się podczas ruchu, zamiast ocierać. Pokrywają one powierzchnię stawową kości. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko choroby zwyrodnienia stawów, jednak to nie jedyny powód, przez który chrząstka może zacząć sprawiać problemy.

Chrząstka stawowa może ulec uszkodzeniom z wielu powodów np. urazów mechanicznych, które zdarzają się zarówno podczas uprawiania sportu, jak i również w życiu codziennym. Uraz może spowodować uderzenie np. po upadku zimą na śliskim chodniku, ale również nieprawidłowy ruch. Złe postawienie nogi wystarczy, aby doprowadzić do urazu, który na dodatek nie musi być odczuwalny od razu. Bardzo źle na chrząstkę stawową wpływa również nadwaga i otyłość, które prowadzą do przeciążenia chrząstki i w efekcie do jej zużycia oraz do powstawania mikropęknięć.

Kolejnymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo uszkodzeń są złamania, źle wyleczone urazy, przeciążenia stawów spowodowane np. dźwiganiem ciężarów, niewielka aktywność fizyczna lub brak. Ostatecznie, powodem uszkodzenia chrząstki stawowej może być też oczywiście choroba zwyrodnieniowa, zazwyczaj kojarzona z osobami starszymi. Może się jednak zdarzyć, że zachorują również osoby młode np. z powodów immunologicznych.

Regeneracja stawów – kiedy potrzebna?

Najczęstszym objawem uszkodzenia chrząstki stawowej jest ból. Może się on pojawić podczas ruchu, ale również w pozycji leżącej, czy podczas stania. Wraz z urazem może się również pojawić zaburzenie ruchu w obrębie stawu – nienaturalna postawa, chód lub poczucie zablokowania stawu i jego zgrzytanie.

Uszkodzenia chrząstki mogą mieć różny stopień zaawansowania – nie zawsze konieczne będzie podanie mocnych leków. Ocenić to może jedynie lekarz na podstawie testów, a czasem badań RTG i USG lub rezonansu magnetycznego. W zależności od indywidualnego przypadku przepisze odpowiednie leki.

Osoby narażone na uszkodzenia chrząstki stawowej mogą jednak spróbować podjąć odpowiednie kroki zaradcze, aby ograniczyć ryzyko poważniejszego urazu. Warto również podjąć się regeneracji stawów (sprawdź tutaj) nawet jeśli lekarz zdiagnozuje jedynie ich delikatne uszkodzenia.

tabletki na stawy bez recepty

Co na regenerację stawów?

Na rynku można znaleźć tabletki na stawy bez recepty, które świetnie sprawdzą się na początek. Odpowiedni lek na regenerację stawów może oszczędzić cierpiącym kosztownych badań i operacji. Nie warto więc czekać. Dobrym pomysłem będą preparaty z hydrolizowanym kolagenem wysokowchłanialnym, glukozaminą lub ich połączenie. Dla sportowców dobrym wyborem będą tabletki na stawy zawierające również L-karnitynę.

W każdym przypadków ważny jest również ruch – pod kontrolą lekarza. Dobrze sprawdzi się pływanie, ponieważ aktywność w wodzie nie obciąża tak mocno stawów.