Trichomy, co to są trichomy i w jaki sposób są produkowane w roślinie?

Trichomy są jedną z najbardziej interesujących cech rośliny konopi. Nie tylko ciekawie wyglądają i pachną, ale pełnią też wiele funkcji, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia zarówno rośliny, jak i jej konsumentów. Konsumenci, hodowcy i botanicy potwierdzą, że roślina konopi jest atrakcyjnym wizualnie okazem. Kwiaty mają wiele odcieni zieleni i mogą przybierać inne żywe kolory, takie jak fioletowy i różowy, a także mają wiele cech, które mogą przyciągnąć wzrok. I być może najbardziej interesującą z tych wszystkich cech są trichomy, i to nie tylko ze względu na ich wygląd.

Co to są trichomy?

Trichomy to jasne gruczoły, które wystają z roślin takich jak algi, porosty i oczywiście konopie. Pojawiają się one na całej powierzchni roślin konopi. Jeśli widziałeś rośliny konopi, to zauważysz, że mogą one mieć oszroniony wygląd zewnętrzny. W rzeczywistości jest to zasługa trichomów, ponieważ mają one błyszczący, krystaliczny wygląd. Uważa się, że wysokie stężenie trichomów jest wskaźnikiem wysokiej jakości odmiany marihuany. Jaki jest powód takiego myślenia? Otóż trichomy zawierają gruczoły, które produkują przezroczystą, błyszczącą żywicę. Żywica ta pokrywa powierzchnie roślin, dlatego też kwiaty i liście konopi mają lepką konsystencję. Żywica ta jest odpowiedzialna za smak i aromat rośliny, ale na tym zabawa się nie kończy. Zawiera ona również wszystkie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, terpeny, flawonoidy, które przyczyniają się do siły działania, efektów i unikalnego profilu terapeutycznego każdej odmiany.

Produkcja trichomów

Biosynteza kannabinoidów rozpoczyna się w trichomie dopiero po wejściu rośliny w fazę kwitnienia. W miarę jak roślina zaczyna kwitnąć, wzdłuż jej powierzchni zaczynają się tworzyć włośniki, w których zaczynają się metabolizować prekursory niezbędne do syntezy kannabinoidów. Wiele czynników może wpłynąć na stężenie i tempo wzrostu trichomów marihuany, przy czym genetyka rośliny i środowisko odgrywają ważną rolę. Na przykład, światło ultrafioletowe może mieć duży wpływ na ich produkcję, ponieważ rośliny, które otrzymują szersze spektrum światła, mają tendencję do wytwarzania wyższych stężeń kannabinoidów.

Trichomy zaczną wykazywać dojrzałość, gdy zmieniają się z przezroczystego, półprzezroczystego koloru na mętny, biały kolor. Ta zmiana wskazuje, kiedy trichom osiągnął szczytową dojrzałość. Hodowcy konopi używają tego momentu jako wskazówki do zbiorów, ponieważ degradacja zaczyna się krótko po tym punkcie i można zaobserwować zmianę koloru trichomów z białego na bursztynowy.