probówki

Czym są probówki naukowe ?

Na pewno je widziałeś – probówki – ale czy wiesz, że są one używane do wielu różnych rzeczy w naukach ścisłych? Można je spotkać w praktycznie każdym dobrze wyposażonym laboratorium. Ta lekcja daje kilka przykładów, do czego probówki są używane w nauce.

 

Posługiwanie się próbkami naukowymi

Nie włożylibyście rąk do kadzi z mocnym kwasem, prawda? Oczywiście, że nie. Nie chciałbyś też dotykać niebezpiecznych bakterii. Prawdopodobnie nie chciałbyś też przeprowadzać eksperymentów na swoim ciele.

Jak więc ludzie nauki dbają o swoje bezpieczeństwo podczas przeprowadzania wszelkiego rodzaju eksperymentów i testów? Czasami zakładają rękawiczki. Innym razem maski przeciwgazowe. Istnieją również osłony na twarz, fartuchy i wiele innych środków ochronnych. Innym sposobem ochrony w nauce jest stosowanie odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego do obchodzenia się z niebezpiecznymi materiałami. Jednym z takich elementów wyposażenia jest probówka.

 

Co to jest probówka?

Probówka to przezroczysty szklany lub plastikowy pojemnik, który jest znacznie dłuższy niż szeroki, zwykle ma dno w kształcie litery U i ma otwartą górę. Jest to w zasadzie cylindryczny element wyposażenia z jednym otwartym końcem. Istnieje wiele powodów, dla których probówki są wykonane ze szkła lub specjalnych rodzajów plastiku. Dzieje się tak dlatego, że posiadają one pewne korzystne cechy, takie jak szczelność (oczywiście pod warunkiem, że probówka nie pęknie).

Szklane i specjalne plastikowe probówki są również niereaktywne. Wiele metali reaguje z różnego rodzaju chemikaliami w sposób niebezpieczny lub taki, który może zniszczyć eksperyment lub próbkę.