klej do protez

Klej do protez zębowych

W wyszukiwarkach internetowych coraz częściej spotyka się hasła takie jak: klej do protez corega, jakie klej do protez wybrać czy zalety używania kleju do protez. Pokazuje to tylko, że zainteresowanie tego typu produktami wciąż rośnie. Ich głównym celem jest znaczna poprawa komfortu życia. Co to jest klej do protez i jak powinien działać? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do korzystania z substancji do protez zębowych?

Czym jest klej do protez?

Klej do protez zębowych jest substancją nietoksyczną i rozpuszczalną. Najczęściej przyjmuje postać kremu, a rzadziej proszku. Umieszcza się go między protezą a naturalną tkanką. Głównym zadaniem kleju jest wzmocnienie i utrzymanie protezy na właściwym miejscu. Znacznie poprawia on komfort użytkowania. Eliminuje wszelkie problemy, które mogły powstać podczas jedzenie, mówienia, śmiania się czy kaszlu.

Jak działa klej do protez zębowych?

klej do protez

Proteza bez stosowania różnego rodzaju substancji utrzymuje się dzięki ślinie, która przywiera także do tkanki. Wzmocnienie naturalnego działania jest możliwe dzięki zastosowaniu kleju do protez. Substancje zawarte w tego rodzaju produktach razem ze śliną utrzymują protezę w niezmienionej pozycji. Na obecnym rynku odnaleźć można klej do protez pod różnymi postaciami. Pomimo różnic w składach wszystkie mają takie samo działanie. Użytkownicy produktu zwracają uwagę na znaczną poprawę komfortu, a także zwiększone zadowolenie ze stałej protezy. Do najważniejszych jej zalet zalicza się:

  • poprawa stabilności – zwłaszcza u osób cierpiących na suchość jamy ustnej,
  • poprawa samopoczucia,
  • zwiększenie wytrzymałości,
  • ochrona przed uszkodzeniami jamy ustnej.

Klej do protez – przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku wielu produktów, również klej do protez zębowych nie jest odpowiedni dla każdego. Przed zakupem warto skonsultować się z lekarzem dentystą, który również może zwrócić uwagę na niektóre ograniczenia. Przede wszystkim powinno się sprawdzić skład produktu, aby móc ograniczyć niepożądane reakcje alergiczne. Kleju do protez zębowych nie należy używać gdy:

  • istnieje prawdopodobieństwo, że proteza jest źle dopasowana,
  • w jamie ustnej znajdują się otwarte rany i skaleczenia,
  • proteza nie była jakiś czas kontrolowana przez dentystę,
  • ma się do czynienia z nieodpowiednią higieną jamy ustnej.

Warto zauważyć, że kość szczękowa pomimo wieku, wciąż ulega zmianom. Dlatego też konieczna jest regularna wizyta kontrolna u dentysty. Używanie zbyt dużej ilości kleju jest jednym z wielu sygnałów nieprawidłowego dopasowania protezy.