krem nawilżający do stóp AA

Krem do stóp – dlaczego warto stosować?

Statystyczny Polak robi nieco ponad 5000 kroków dziennie. Każdego dnia stopy dźwigają ciężar całego ciała, będąc narażone na ciągły nacisk i tarcie. Z tego względu skóra stóp jest z natury grubsza i twardsza, w porównaniu z innymi miejscami. Niestety, niewystarczająca pielęgnacja, a także nieodpowiednie obuwie przyczynia się do zwiększenia podatności na przesuszenie. Firmy kosmetyczne przychodzą z pomocą, oferując najróżniejsze preparaty do stóp. Jak mądrze wybrać krem do stóp aby prawidłowo pielęgnować skórę?

Dlaczego stopy stają się suche i szorstkie?

Problem utraty elastyczności i przesuszania się skóry stóp leży w jej charakterystycznej budowie oraz w roli jaką spełniają stopy. Ilość gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze stopy jest śladowa, w związku z tym brakuje naturalnego mechanizmu ochronnego jakim jest produkcja sebum, które nawilża i natłuszcza skórę. Słabe krążenie w kończynach dolnych, ciągły nacisk związany z nadwagą, wadami postawy lub uprawianym sportem, przyczyniają się do obumierania komórek i tworzenia zrogowaciałej i szorstkiej warstwy naskórka. Problem potęguje niewłaściwe obuwie, o zbyt twardej podeszwie, nieprzepuszczające powietrza i z bardzo niskich jakościowo materiałów, co nie tylko pogarsza stan skóry, ale też może przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju chorób stóp. Warto wspomnieć, że często słaba kondycja skóry pięt może być spowodowana stanem zdrowia związanym z zaburzeniami hormonalnymi, współistniejącymi chorobami, lub niedoborami witamin. Bez względu na przyczynę, która leży u podłoża problemu, warto wspomóc stopy właściwą pielęgnacją. W większości przypadków dobrze dobrany krem do stóp pozwala bardzo szybko uzyskać zadowalające efekty.

Jakie składniki powinien mieć krem do stóp?

Krem do stóp powinien odpowiednio nawilżyć, natłuścić i zregenerować skórę. Konieczna jest jak najwyższa koncentracja składników aktywnych, aby mógł skutecznie działać. Skóra na stopach jest grubsza, łatwo rogowacieje, dlatego warto zadbać o regularne nawilżenie stóp ograniczając ten proces. Dobry krem nawilżający do stóp koniecznie powinien mieć w swoim składzie :
  • mocznik, który doskonale nawilża skórę i wygładza ją
  • ceramidy, występujące naturalnie lipidy, wzmacniają hydrolipidowa barierę skóry, ograniczając w ten sposób utratę wilgoci
  • naturalny czynnik nawilżający (NMF), który bardzo skutecznie chroni skórę przed przesuszeniem, aktywnie zatrzymując wilgoć głęboko w skórze
  • glicerynę, będąca podstawa wielu kremów, która na bardzo silne właściwości nawilżające i natłuszczające
Krem na suche stopy obok składników silnie nawilżających, powinien w swojej formule mieć substancje natłuszczające,które intensywnie odżywiają i pomagają ograniczyć utratę wilgoci, tworząc okluzyjna warstwę. Bezcenne w swoim działaniu jest masło shea, naturalne woski i oleje, które często posiadają dodatkowo właściwości antybakteryjne oraz lanolina, która odczuwalnie zmniejsza szorstkość skóry. Witamina A i E wspaniale poprawia kondycję skóry, uelastyczniają ją poprzez regenerację i nawilżenie. Warto też rozważyć krem do stóp z kwasami AHA, które stopniowo złuszczają zrogowaciały i przesuszony naskórek, sprawiając że skóra staje się wygładzona, miękka i odpowiednio nawilżona.

Krem do stóp – by każdy krok był lekki.

Regularne używany krem do stóp, właściwa dieta i wybór wygodnego obuwia, pozwoli uniknąć często bolesnych i mało estetycznych problemów związanych z suchą, popękana i grubą skórą stóp. Zadbane stopy, odwdzięcza się za tą szczególną troskę, każdego dnia chętniej i lżej niosąc nas do celu.