Odejście od konwencjonalnych metod medycznych spowodowało zwiększone zainteresowanie ziołolecznictwem i mu pokrewnymi dziedzinami. Leczenie przy pomocy ziół to jedna z najstarszych metod medycyny alternatywnej. Już starożytni Grecy i Rzymianie zajmowali się sporządzaniem naparów i nalewek opartych na naturalnie występujących roślinach zielnych. Następujące po tym czasie epoki udoskonaliły sposoby wytwarzania, a także zajęły się szeroko pojętymi badaniami dotyczącymi samych roślin. Wiek XXI powitał więc fanów zielnych specyfików nie tylko dużą wiedzą, ale również wielokierunkowo działającymi ziołami.
Zioła szwedzkie- preparat na wszystko?
Szeroka gama ziół wchodzących w skład tzw. ziół szwedzkich marii treben , to niewątpliwa zaleta tej mieszanki. Zawarte w niej rośliny zielne oraz korzenie innych naturalnie występujących przedstawicieli fauny pozwalają na pozbycie się wielu niedogodności.
Za jeden z lepszych składników mieszanki uznać można aloes. Roślina ta występująca jako ozdoba wielu polskich domów, charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Może być ona stosowana zarówno jako lek, jak i środek profilaktyczny.
Jakie składniki wchodzą w skład tej mieszanki ziołowej?
Działanie aloesu uzupełniane jest poprzez wyciąg z mirry. Jej odkażające działanie wykorzystywane jest przy tworzeniu masek przeznaczonych dla osób borykających się z cerą trądzikową.
Kamfora, znana Polakom bliżej jako olejek kamforowy działa rozgrzewająco, a ponadto rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych i zmniejsza objawy astmy. Osoby zajmujące się ziołami wskazują również na jej działanie łagodzące przebieg napadów padaczkowych.
Niemniej ważną rolę pełnią liść senesu (pobudza perystaltykę jelit), szafran (reguluje ciśnienie tętnicze) oraz kurkuma (działanie oczyszczające organizm z toksyn) i teriak podnoszący odporność organizmu.