Tabletki na alergię – czy są skuteczne?

Alergia potrafi skutecznie zepsuć samopoczucie. Często wystarczy nawet krótki kontakt z alergenem, żeby pojawiły się przykre dolegliwości: opuchlizna, ból, wysięk z nosa, problemy z oddychaniem, a nie wszystkich czynników drażniących da się uniknąć. Jak sobie radzić z alergią na co dzień – czy warto sięgnąć po tabletki na alergie?

Alergia – przyczyny i objawy

Problem alergii dotyczy coraz większej grupy ludzi. Często dziecko przychodzi na świat z alergią, ale czasem uczulenie pojawia się w wieku nastoletnim czy dorosłym. Najczęściej objawia się jedynie lekkim katarem, czasem stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, powodując szok anafilaktyczny.
Co wywołuje alergię? Objawy to nic innego jak nadmierna reakcja systemu odpornościowego, który czynnik drażniący uznał za poważne zagrożenie i próbuje je zwalczyć. Alergie mają podłoże genetyczne, ale to ich coraz bardziej powszechnego występowania przyczyniają się zbyt sterylny, oddalony od natury tryb życia, duże zanieczyszczenie powietrza, nadmierna ekspozycja na czynniki drażniące.

Jak wygląda leczenie alergii?

Zmagając się z alergią, nie jest się skazanym na ciągły katar, duszności i złe samopoczucie. Podejrzewając alergię, należy skonsultować się z alergologiem.
Lekarz przeprowadzi testy alergiczne, które pomogą ustalić dokładne alergeny. Najczęściej są to sierść pewnych gatunków zwierząt, pyłki roślin, substancje pokarmowe (mleko, kakao, orzechy, soja), siano, niektóre materiały (wełna).
Leczenie alergii to przede wszystkim unikanie drażniącego czynnika – np. nienoszenie wełnianych swetrów czy zmiany w diecie. Kiedy to niemożliwe, najlepiej sięgnąć po specjalne tabletki na alergie, które zablokują receptory histaminowe, likwidując lub ograniczając objawy alergii. To najlepszy sposób na to, by mimo alergii prowadzić normalny tryb życia. https://www.aptekagalen.pl/tabletki